Zalesňování
Projekt MSP Klima zahrnuje zalesňování půdy ležící ladem a dalších pozemků námi spravovanými se zaměřením na původní odrůdy stromů a biologickou rozmanitost. Cílem projektu je zvýšit absorpci CO2 půdy zalesňováním, udržitelným způsobem regenerovat půdu ležící ladem, zachovat přírodní lesy v regionu a zlepšit socioekonomický status místního obyvatelstva aktivní účastí na projektech. Projekt je hodnocen a validován uznávanými subjekty. Úzce spolupracujeme s místními úřady.
Stromy jsou vysázeny na ploše vlastněné nadací SME Clima Foundation, která pokrývá asi 120 hektarů. Jeden hektar osázené plochy může uložit přibližně 160 tun CO2 po dobu 10 let a tím kompenzovat.
Vzhledem k tomu, že stromy nejsou pokáceny, je CO2 dlouhodobě uskladněný a les přispívá k udržitelnému zlepšování klimatu. Stromy jsou káceny pouze v pozdních fázích, aby byl zajištěn rovnoměrný růst.
Výsledný zelený odpad je kompostován nebo zpracován v elektrárně na biomasu nebo jako dřevní štěpka. Obsažené CO2 tak zůstává vázáno v půdě nebo se materiál používá k výrobě energie, což vede k neutrální rovnováze CO2. Kromě toho les slouží jako domov pro původní zvířata a rostliny. Kvalita půdy se dlouhodobě zlepšuje a kořeny stromů přispívají k odvrácení eroze půdy.
Zalesňování a údržbu lesa provádějí místní zaměstnanci. Tím se vytváří pracovní místa v regionu. Zapojení místního obyvatelstva do provádění projektu přispívá ke zvýšení povědomí o udržitelném zemědělství a ochraně životního prostředí.
Celková plocha byla rozdělena do různých zón podle jejich kvality půdy. V závislosti na kvalitě půdy jsou vysázeny různé druhy stromů. Sazenice stromů jsou pěstovány speciálně pro tento projekt na místě a vychovávány v lesoškolkách, dokud nejsou připraveny k tomu, aby byly umístěny do půdy. První výsadba mezi lety 2016 a 2018. První etapa začala v roce 2016 s přípravou země. Sazenice stromů byly vystaveny daným oblastním podmínkám. Stromy musí být vysázeny v různých obdobích roku, v závislosti na druhu. Krom toho jsou také vysazeny speciální původní odrůdy stromů, s jejichž výsadbou ještě nejsou žádné zkušenosti a jejichž vývoj je sledován s velkým zájmem.
Pokud se chcete dozvědět více o našem projektu, neváhejte nás kontaktovat.
Biodiverzita
PMS Klima se zavázal ke sledování biodiverzity. Výběr dřevin je založen na ekologických kritériích. Zvláštní důraz je kladen na původní stromy. Volba směřuje k těm, jejichž počty posledních desetiletích masivně poklesly. Kromě toho jsou však záměrně používány i rychle rostoucí druhy dřevin, které jsou od samého počátku obzvláště účinné při vazbě na CO2. Kromě toho jsou vysazeny dřeviny, které poskytují květiny a ovoce jako potravu pro zvířata, a představují tak přirozené prostředí. Sazenice stromů jsou vychovávány v lesoškolce "Vivero del Chajo", dokud nejsou připraveny k tomu, aby byly umístěny do půdy.
Guayabo colorado (Myrcianthes cisplatensis)
Tyto stromy dosahují maximální výšky 13 metrů. Guave stromy mají šedou kůru, která se odlupuje v proužcích, stejně jako bílé květy. Po dokvetení se tvoří malé kulaté plody, které mají zelené až nažloutlé zbarvení. Chuť ovoce je podobná hruškám nebo jahodám. Guave se používá například k přípravě džemu, želé a dezertů. Kromě toho se ovocná šťáva používá v do multivitaminových šťáv a kůry bobulí jako doplněk k salátům.
Timbó (Enterolobium contortisiliquum)
Tyto stromy jsou také známé jako "Pacara Earpod Tree". Je to proto, že plody stromu v jejich podobě připomínají lidské ucho. Stromy jsou vysoké mezi 9 a 12 metry. V dubnu strom Timba produkuje bílé trychtýřovité květy. Pocházejí z tropických a subtropických oblastí Jižní Ameriky.
Angico (Parapiptadenia rigida)
Der Angico Baum ist anhand seines langen geraden Stammes sowie seiner grün-gelben Blüten erkennbar. Diese Bäume werden 18 - 30 Meter hoch. Ursprünglich stammt der Baum aus Argentinien, Brazilien, Paraguay und Uruguay. Aufgrund seiner antiseptischen Wirkung werden Extrakte des Baumes häufig als natürliches Heilmittel verwendet. Der Gummi der Bäume kann als Stabilisator in der Lebensmittelindustrie zum Einsatz kommen.
Tarumán (Ciltharexylum montevidense)
Strom Angico je rozpoznatelný svým dlouhým rovným kmenem a zelenožlutými květy. Tyto stromy jsou 18 - 30 metrů vysoké. Strom je původně původem z Argentiny, Brazílie, Paraguaye a Uruguaye. Díky svému antiseptickému účinku se extrakt stromu často používá jako přírodní medicína. Kaučuk stromů může být použit jako stabilizátor v potravinářském průmyslu.
Molle ceniciento (Schinus lentiscifolius)
Tyto stromy dosahují výšky 5 až maximálně 10 metrů. Vzhledem k tomu, že zejména mladé rostliny se vyznačují rychlým růstem, jsou vynikající jako průkopnické rostliny pro zalesňování. Tyto stromy jsou původní v Jižní Americe, Argentině, Uruguayi a Paraguayi. Tarumin strom nese malé, kulaté, červené ovoce, které slouží jako potrava pro původní zvířata. Vzhledem ke své poměrně skromné velikosti se dřevo používá pouze jako palivo.
Má elegantní, visící větve a dekorativní růžové ovoce. Mírně pepř-ochutnávka ovoce jsou komerčně dostupné jako "růžový pepř". V Jižní Americe se z ovoce připravuje mírně alkoholický nápoj (chicha), listy a pryskyřice se používají k léčebným účelům. V Evropě je také znám jako "peruánský pepř".
Tipa (Tipuana tipu)
Rychle rostoucí strom Tipa je známý především pro své žlutozlaté květy. To jsou také důvod, proč jsou tyto stromy často používány jako barevné okrasné rostliny. Jméno pochází z Bolívie. V údolí Tipuana roste velká populace těchto stromů. V Evropě jsou tyto stromy známé jako "Žlutá Jacaranda". Tipa stromy jsou notoricky známé pro své agresivní kořenové systémy - mohou snadno rozbít asfalt a beton. Proto je třeba věnovat zvláštní pozornost výsadbě v blízkosti budov a silnic.
Francisco álvarez (Luehea divaricata)
Tento strom je znám pod různými místními jmény - z nichž jeden je "Francisco Álvarez". Tradičně se extrakty stromu používají v přírodně medicíně, například k léčbě artritidy nebo zánětu. Tyto stromy lze nalézt v Uruguayi, Paraguayi, Brazílii a Argentině.
Eukalyptus (Eucalyptus grandis / smithii)
Vzhledem k tomu, že eukalypty velmi rychle rostou, jsou považovány za obzvláště účinné, pokud jde o vazbu na CO2, používají se zejména často k projektům zalesňování po celém světě. Pěstování však může vést k problémům, protože eukalyptus má tendenci vysychat půdu do hlubin a může také poskytnout malé stanoviště pro původní zvířata, vytlačit jiné druhy rostlin a zvýšit riziko lesních požárů. Z důvodu předejití takovýmto problémům se projekt zalesňování MSP Klima zavázal k široké biodiverzitě. Eukalyptové stromy pocházejí z Austrálie, Tasmánie a Indonésie. Dnes se však nacházejí také v mnoha dalších subtropických oblastech. Eukalypty se používají jak pro výrobu silně vonících esenciálních olejů, tak pro extrakci dřeva. Jsou to krmné rostliny koaly a některých dalších vačnatců, ale jsou toxické pro většinu ostatních živočišných a rostlinných druhů.