CO₂ bilance

CO2 emise

Oxid uhličitý (CO2) je bezbarvý plyn a přirozená složka vzduchu. Pochází z mnoha přírodních zdrojů, jako je metabolismus zvířat a lidí, lesní požáry a sopečné erupce. Lidská činnost, zejména spalováním fosilních paliv, jako je uhlí, ropa nebo zemní plyn, neustále zvyšuje podíl CO2 v zemské atmosféře. CO2 působí jako skleníkový plyn, a vede tak ke globálnímu oteplování.

CO₂ bilance

CO2 bilance, známá také jako uhlíková stopa, je měřítkem celkového množství emisí způsobených přímo i nepřímo osobou, produktem, společností nebo činností. Za tímto účelem se zohlední faktory jako je spotřeba elektřiny, vytápění nebo mobilita, a převedou se na ekvivalenty CO2 (kg nebo tun CO2 za rok). Výpočet lze provést pro celkové působení společnosti nebo organizace během jednoho roku nebo pro jednu událost (např. pro let nebo jízdu autem, událost atd.). Například vzdálenost cesty (km) se vynásobí jedním emisním faktorem: emise CO2 = spotřeba energie x emisní faktor. Emisní faktor byl vypočítán na základě mnoha různorodých údajů.

Nejdůležitějším nástrojem globálního boje proti oteplování je masivní snížení emisí skleníkových plynů. Podle Pařížské dohody o klimatu se EU zavázala snížit své emise do roku 2030 o 50 procent oproti úrovni z roku 1990. 30 procent snížení se má provést doma a 20 procent v zahraničí.

Vylepšení CO2 bilance

Pro účinné zlepšení bilance CO2 by emise měly být nejprve sníženy nebo dokonce úplně potlačeny. To je možné například zvýšením účinného využívání zdrojů, přechodem na obnovitelné zdroje energie, zlepšením řízení mobility, změnou zastaralých vzorců chování nebo zohledněním alternativních produktů. MSP Klima vám rádio poskytne  nápady, jak zlepšit svou osobní uhlíkovou stopu nebo vaší společnosti. Pro účastníky programu je k dispozici seznam doporučení.

Zbývající emise mohou být kompenzovány nejlépe po vyčerpání těchto potenciálů. Toho je dosaženo finanční podporou projektů na ochranu klimatu jako je výstavba větrných a vodních elektráren, zalesňování nebo rozvojové projekty.

Další možností je snížení skleníkových plynů a produkce kyslíku na jiném místě. Tímto není snížena emise CO2, nicméně je dosaženo přijatelnějšího poměru vedoucímu k uhlíkové rovnováze. Pro globální klima je irelevantní, kde je snížení a kompenzace dostatečná – každý gram ušetřeného CO2 je důležitý. Nadace SME Clima Foundation podporuje skupiny a střední podniky a jednotlivce při snižování a kompenzaci jejich emisí CO2.